Комунальна установа "Центр професійного розвитку педагогічних працівників" Томаківської селищної ради

Внутрішня система забезпечення якості освіти

Внутрішня система забезпечення якості освіти: на що звернути увагу вихователю-методисту

У грудні 2020 року Державна служба якості освіти України оприлюднила методичні рекомендації, як у дитячому садку розбудувати внутрішню систему забезпечення якості освіти. Ми проаналізували документ і виокремили інформацію, яка стане у пригоді вихователю-методисту. Адже саме йому керівник дитячого садка зазвичай делегує частину управлінських функцій

ЛОКАЛЬНИЙ ДОКУМЕНТ

Внутрішня система забезпечення якості освіти в дитячому садку (далі — внутрішня система) — це сукупність умов, процедур і заходів, що забезпечують ефективність освітніх та управлінських процесів у закладі. Щоб упорядкувати таку систему, підготуйте Положення про внутрішню систему забезпечення якості освіти в закладі дошкільної освіти (далі — Положення). У документі зазначте:

• цілі внутрішньої системи;
  • компоненти й напрями внутрішньої системи;
  • періодичність і механізми самооцінювання.

Під час роботи над документом організуйте співпрацю керівника дитячого садка, вихователя-методиста, тимчасових структур і педагогічної ради. За потреби до роботи над документом долучіть батьків або інших законних представників дітей, експертів у сфері дошкільної освіти, представників місцевої громади тощо.

Положення погодьте на засіданні педагогічної ради та затвердьте в керівника дитячого садка. Відтак цим документом послуговуйтеся під час моніторингової діяльності.

КОМПОНЕНТИ Й НАПРЯМИ

Визначте компоненти внутрішньої системи:

• стратегія (політика) та процедури забезпечення якості освіти;
  • система та механізми забезпечення академічної доброчесності;
  • критерії, правила та процедури оцінювання діяльності педагогічних і керівних працівників дитячого садка;
  • забезпечення наявності ресурсів для організації освітнього процесу, інформаційних систем для ефективного управління закладом;
  • створення в дитячому садку інклюзивного освітнього середовища (за потреби).

Формуйте компоненти внутрішньої системи відповідно до потреб дитячого садка. Врахуйте основні компоненти, визначені законодавством, та додайте інші компоненти, які забезпечуватимуть якість освітнього процесу у вашому дитячому садку.

Визначені компоненти згрупуйте за напрямами:

• освітнє середовище;
  • здобувачі дошкільної освіти — забезпечення всебічного розвитку дитини дошкільного віку, набуття нею життєвого соціального досвіду;
  • фахова діяльність педагогічних працівників;
  • управлінські процеси.

Під час самооцінювання за такими напрямами скористайтеся критеріями та індикаторами, поданими в Додатку 1 до Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти.

САМООЦІНЮВАННЯ

Організуйте самооцінювання освітніх та управлінських процесів. Відповідно до мети моніторингу, оберіть модель:

• щорічне комплексне самооцінювання відповідно до завдань, визначених планом роботи закладу на рік та літній період;
  • щорічне самооцінювання за певними напрямами освітньої діяльності;
  • періодичне комплексне самооцінювання перед щорічним звітуванням керівника тощо.

Якщо такі моделі не задовольняють потреби вашого дитячого садка, ініціюйте розробку власної моделі.

Щоб провести самооцінювання, створіть робочу групу, яка вивчатиме й оцінюватиме внутрішню систему за певним напрямом. Окрім керівника та вихователя-методиста, до складу групи введіть вихователів та інших фахівців.

Для самооцінювання використовуйте різні методи, зокрема:

• опитування учасників освітнього процесу, анкетування, індивідуальне інтерв’ю тощо;
  • спостереження за освітнім середовищем, організацією життєдіяльності, проведенням різних видів діяльності дітей;
  • вивчення документації дитячого садка.

Спростіть збір інформації за допомогою цифрових технологій. Зокрема, щоб проводити анкетування, опитування, тести та опрацьовувати їх результати.

Окрім зазначених методів, під час самооцінювання скористайтеся результатами внутрішніх і зовнішніх моніторингів. Узагальніть інформацію та підбийте підсумки. Відтак результати самооцінювання використовуйте:

• щоб приймати відповідні управлінські рішення;
  • удосконалювати освітні й управлінські процеси в дитячому садку;
  • вивчати тенденції розвитку освітньої діяльності дитячого садка й за потреби скорегувати його план роботи на рік та/або стратегію розвитку;
  • аналізувати, як оцінюють освітню діяльність у дитячому садку педагогічні працівники та батьки вихованців.

Підбиваючи підсумки самооцінювання, зіставляйте їх з описом вимог до організації освітніх та управлінських процесів у дитячому садку, що визначені в Положенні. Так ви уникнете суб’єктивних суджень.

+

Результати самооцінювання освітніх та управлінських процесів подайте до розгляду на засіданні педагогічної ради, обговоріть із представниками батьківської громади. За потреби долучіть до обговорення представників засновника закладу, експертів у сфері дошкільної освіти тощо. Щоб оприлюднити результати самооцінювання, висвітліть їх у річному звіті про діяльність дитячого садка. Відтак оприлюдніть звіт на сайті дитячого садка.

Примітка. Підготовлено відповідно до Методичних рекомендацій з питань формування внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладах дошкільної освіти, затверджених наказом Державної служби якості освіти України від 30.11.2020 № 01-11/71.